10 nádherných eco-friendly domov, do ktorých sa zamilujete

  1. Domček na strome, Mexiko

Otvorené vilky sú súčasťou luxusného hotelového komplexu Playa Viva v Acapulco. Energiu získavajú zo solárnych panelov a sú postavené z trvácneho bambusu. Objímajú ich konáre palmy a zo svojej dvojmetrovej výšky poskytujú ten najkrajší výhľad na ranný oceán.

mexiko

zdroj: detureculsign.com

  1. Green Village, Bali

Na bambus sa spoľahli aj tvorcovia Zelenej dedinky na tropickom ostrove Bali. Dizajnové vilky sú postavené výlučne z tejto rastliny použitím tradičných lokálnych „technológií“. Bambusu trvá len tri roky, kým narastie do takej výšky, aby sa z neho dala postaviť pevná stena. Tá však už svojmu majiteľovi slúži do konca jeho života.

bali

zdroj: facebook.com – Inhabitat

  1. Prenosný domček, Estónsko

Ak máte túlavé nohy, ale svoj domov by ste nemenili, možno by ste si mali zaobstarať domček, ktorý sa dá „poskladať“ za menej ako štyri hodiny. Malá stavba nepotrebuje vďaka svojim robustným stenám žiadne základy v zemi. A prečo je ekologický? Jednak reprezentuje bývanie s minimálnym dopadom na prostredie, štvorité sklo a vákuovo izolované steny zasa udržiavajú príjemnú vnútornú teplotu bez zbytočného vykurovania.

estonsko

zdroj: facebook.com – Inhabitat

  1. Avalon House, Austrália

Ako by sa vám páčilo bývanie, ktoré by bolo postavené za šesť týždňov? Avalon House je austrálsky výtvor, ktorý zaujme nielen rýchlou realizácou, ale aj šikovnou záhradou na streche. Výhľad na oceán a priestranná veranda sú samozrejmosťou, taktiež špeciálne certifikované drevo ako materiál šetrný ku životnému prostrediu.

australia

zdroj: facebook.com – Inhabitat

  1. Kamikatz Public House, Japonsko

Obyvatelia japonského mestečka Kamikatsu sú ozajstní ochrancovia prírody: odpad triedia do 34 kategórií, a tak sa im darí recyklovať 80 % smetí. Ich najnovším projektom je budova, ktorá je postavená výlučne z odpadového materiálu. Nachádza sa v nej hostinec a malý obchodík.

japonsko

zdroj: facebook.com – Inhabitat

  1. Kaplnka premenená na dom, Švédsko

Myslíte si, že bývať v kostole sa nedá? Švédski architekti vás presvedčia o opaku: ich premena kostola na útulný domov je nádherná a vôbec nie znesväcujúca. Máme tip, kto v ňom býva. Neprezradíme vám ho, iba toľko, že chodí 6. decembra J

svedsko

  1. Pond House, Lousiana, USA

Predstavte si, že váš dom vyprodukuje viac energie, než spotrebuje. Že sa to dá iba v elektrárňach? Omyl. Táto vilka to dokáže vďaka efektívnemu využívaniu solárnej a geotermálnej energie. Okrem toho sa v nej dá nádherne bývať – stačí si všimnúť zelené okolie a privátne mólo.

lousiana

zdroj: facebook.com – Inhabitat

  1. Brock Enviromental House, Virginia, USA

Centrum je prvou verejne využívanou budovou v Spojených štátoch, ktorá zachytáva dažďovú vodu a následne ju premieňa na pitnú. Obyvatelia domu teda pijú vodu, ktorú im sama pozbiera. Centrum okrem toho vyrába dvakrát viac energie než potrebuje, zvyšok sa predáva eko-energetickej spoločnosti.

virginia

zdroj: facebook.com – Inhabitat

  1. Strom v dome, Kazachstan

Načo vyrúbať strom, ak chceme bývať v lese, povedali si Kazachovia a vypracovali projekt dokonalého spolunažívania s prírodou. V tomto dome sa človek nevie rozhodnúť, či býva vo vnútri alebo vonku a vďaka takémuto spoločníkovi sa nikdy nebude cítiť sám.

kazachstan

zdroj: facebook.com – Inhabitat

  1. Veľa stromov v dome, Vietnam

Ak sa vám zapáčil kazašský nápad, tento vietnamský domček si rovno kúpite. Domáci nielenže obostavali malinký kúsok pôvodnej vegetácie, ale môžu vo svojom byte dokonca aj pestovať zeleninu. Stavalo sa z prírodných materiálov a dizajn je dieťaťom moderných a tradičných prvkov.

vietnam

zdroj: facebook.com – Inhabitat